Loch Lomond z okolico
V Aberdeenu sva prevzela avto (Europcar) in se odpravila na jug proti jezeru Loch Lomond. Med potjo sva se ustavila pri gradu Glamish, enem najbolj znanih škotskih gradov, ki leži severno od mesta Dundee. Ogled gradu ni bil več možen, ker je bilo že pozno popoldne, vendar sva imela srečo, saj je bila tam razstava starinskih avtomobilov, ki so jih ponosni lastniki pripeljali na ogled. Bilo je, kot bi se prestavila daleč nazaj v prejšnje stoletje. Po neprespani noči sva bila utrujena, vendar sva tukaj oživela in naredila veliko posnetkov lepih starinskih avtomobilov.
Nadaljevala sva vožnjo, obujala spomine s preteklih potovanj in zvečer prispela do svoje hiše ob Loch Lomondu.
Loch Lomond je največje sladkovodno jezero na Škotskem (severozahodni del škotskega višavja) in je ledeniškega izvora. Jezero se razteza v dolžino 89 km, doseže globino do 190 m.
Izleti, ki sva jih naredila med enotedenskim bivanjem:
Vzpon na Conic Hill
Avto sva parkirala na pakirišču v Balmahi (Trossachs nacionalni park) in se povzpela na vrh (361 m, 153 m višinske razlike) te priljubljene izletniške točke (približno 2 uri in pol tja in nazaj); z vrha je lep razgled na jezero Loch Lomond.
Z vlakom do Glasgowa
Glasgow je največje škotsko mesto (približno 600.000 prebivalcev, z okolico več kot milijon), leži ob reki Clyde. Čeprav je bila najina nastanitev od mestnega središča Glasgowa oddaljena le dobre pol ure vožnje z avtom, sva se odločila, da greva do bližnjega mesteca Balloch z avtom, od tam sva pot nadaljevala z vlakom, ki naju je pripeljal v center Glasgowa (približno 15 minut vožnje, 6 funtov za dve osebi). Izbrati je potrebno direktni vlak, sicer je treba prestopati, kar podaljša čas potovanja.
V Glasgowu sva si ogledala katedralo (Saint Mungo Cathedral), galerijo moderne umetnosti in Kelvingrovovo galerijo umetnosti ter muzej (vsepovsod brez vstopnine). Sprehodila sva se tudi po mestnem središču.
- Saint Mungo Cathedral
- Galerija moderne umetnosti
Južna Škotska (Pollok Country Park s Pollok House in Burrell Collection, Alloway ter Culzean Castle).
Škotska južno od Glasgowa ponuja veliko znamenitosti. Na oglede sva se odpravila z avtom. Po obvoznicah sva se izognila mestu in v 40 minutah prispela do parka Pollok. V zelo lepem parku z nasadi rododendromov sva si ogledala hišo Pollok, stavbo iz 18. stoletja (vstopnina 13 funtov za 2 osebi), v kateri so razstavljene slike nekaterih znanih španskih (El Greco, Goya, Murillo) in angleških (W. Blake) slikarjev; na ogled so zelo lepa steklovina, keramika in pohištvo. V parku je center Burrell z eno največjih umetnostnih zbirk (več kot 8000 predmetov), ki jih je zbral en sam človek (Sir William Burrell). V centru je tudi veliko trgovin z zelo kvalitetnimi spominki.
Vožnjo sva nadaljevala do mesteca Alloway, ki je rojstni kraj pomembnega škotskega pesnika in lirika, predstavnika romantike 18. stoletja, Roberta Burnsa.
Še južneje stoji na vrhu klifa grad Culzean iz 18. stoletja s prekrasnimi vrtovi in pogledom na morje (31 funtov za 2 osebi).
Vzpon na Ben A’an
Ben A’an (prevedeno: majhen koničast vrh, visok 454 m) leži v narodnem parku Trossach, je eden bolj priljubljenih manjših vrhov Škotske, saj je lahko dostopen. Leži ob dveh jezerih, Loch Katrine in Loch Achray, na kateri je z vrha lep razgled. Z avtom sva se zapeljala proti severu mimo Aberfoyla in prelaza Duke’s, do izhodišča za vzpon. Pohodna pot, na vrhu precej skalnata, je trajala približno dve uri in pol v obe smeri.
Vožnja s kolesom ob jezeru do vasice Tarbet
V Ballochu sva si izposodila kolesi (34 funtov za dve kolesi za ves dan) in se ob jezeru odpeljala do vasice Tarbet (približno 27 km). Ravna in lepa pot je večinoma potekala po kolesarski stezi. V Tarbetu, kjer prideta jezeri Loch Lomond in Loch Long najbliže skupaj, sva si v gostišču ob železniški postaji privoščila zelo dobro kosilo. Ker sva bila že malo utrujena, sva se odločila, da se do Ballocha vrneva z vlakom (16 funtov za 2 osebi in 2 kolesi).
Na zahod na otok Bute
Majhen otok Bute (površina 122 kvadratnih kilometrov, dolžina 24 kilometrov, približno 7200 prebivalcev) leži v zalivu Firth of Clyde, ki je del Atlantika. Južno od njega leži večji in bolj znan otok Arran.
Na otok prideš s trajektom Rhubodach–Colintraive (22 funtov povratna za 5 minut vožnje). Ogledala sva si mestece Rothesay (grad Rothesay) in posestvo Mount Stuart (vstopnina 22 funtov za dva). Ogled hiše, ki leži v prekrasnem parku in je bila zgrajena v viktorijansko-gotskem slogu, je bil voden. Notranjost hiše je čudovita in je v sedanjem času na razpolago, seveda za precejšen denar, za poroke in mnoge druge slovesnosti. Na žalost je bilo fotografiranje v notranjosti prepovedano.