Nova Zelandija- severni otok
Severni otok
Prva točka na najini poti je bil Russel, majhno zaspano mestece z lepimi in urejenimi lesenimi hišami in majhnimi restavracijami, v katerih sva si privoščila lokalno specialiteto, odlične ostrige.
- Russel
Russel je odlično izhodišče za obisk Bay of Islands. Iz pristanišča se odpira pogled na številne večje in manjše otočke, ki ležijo v zalivu.S katamaranom sva obiskala Cape Brett Lighthouse in Hole in the Rock.
- Bay of Islands
- Hole in the rock
V Waitangi sva obiskala Waitanga Treaty Grounds (mesto podpisa mirovne pogodbe med Maori in Angleži l. 1840).
- Waitanga Treaty Grounds
Zelo zanimiv je bil izlet z avtobusom do plaže Ninety Mile Beach. Plaža je v resnici dolga 60 milj, a nič zato! Vožnja po plaži je bila zelo zanimiva, voznik nam je z veliko humorja pripovedoval različne zgodbice. Po plaži smo se tudi sprehodili in videli kar nekaj razbitin avtomobilov, ki so ostali v pesku, ker jih je med vožnjo ujela plima.
Vrhunec izleta je bila vožnja oziroma “sankanje” po sipinah.
Sprehodili smo se do svetllnika na Cape Reinga, ki leži na najsevernejši točki severnega otoka. Cape Reinga je za Maore sveti kraj, kjer duše umrlih vstopajo v podzemni svet.
- Cape Reinga
Obiskala sva Waipoua Kauri Forest, ki predstavlja zadnji preostali del pragozda na NZ. V gozdu rastejo drevesa vrste kauri. Najbolj znano je drevo z imenom Tane Mahuta, visoko 51 m, s 1500 leti najstarejše drevo na NZ).
- Kauri Forest- Tane Mahuta
Rotorua je ena najbolj znanih turističnih točk na severnem otoku. V mestu so številni termalni vrelci, jezerca, reke, vsepovsod je prisoten zelo močan vonj po gnilih jajcih oz. vodikovem sulfidu. Rotorua je center maorske kulture. Južno od mesta Rotorua leži Whakarewa Thermal Area, v kateri so Te Puia Carving School, Whakarewa Thermal Village (v obeh prikaz maorske kulture in življenja v preteklosti), Pohutu gejzir, Geyser Flat (terasasta pokrajina z vrelci in gejziri).
- Rotorua
S skupino popotnikov sva obiskala Tamaki Maori Village, kjer so nas sprejeli v skladu z maorskim običajem. Izbrati smo morali svojega “poglavarja”, ki se je v imenu skupine predstavil maorskemu poglavarju. Sledil je tipičen maorski pozdrav z drgnenjem nosov, nato so nam domačini prikazali običaje in maorske plese, nato smo uživali v tipični maorski hrani, pripravljeni na starodavni način.
- Tamaki Maori Village
Na severnem otoku je veliko termalnih vrelcev in gejzirjev. Obiskala sva Waimangu Volcanic Valley ter Wai-O-Tapu thermal Wonderland, v katerih so številni gejzirji in jezerca pisanih barv in seveda vsepovsod prisotni vonj po gnilih jajcih.
- Waimangu Volcanic Valley
- Wai-o-Tapu
Na jugu severnega otoka leži narodni park Tongariro. V parku je še delujoči vulkan Mt. Ruapehu, ki je nazadnje eksplodiral l. 1995. Na gori so snemali film Gospodar prstanov. Lepote narodnega parka sva si ogledala na poletu z manjšim letalom.
- Mt. Ruapehu – Tongariro NP
Severni otok sva zapustila v Wellingtonu.